فرق گلدان سفالی و پلاستیکی چیست؟

گلدانهای چوبی تا حد قابل قبولی ریشههای گیاه را از خطر گرم شدن در اثر تابش نور خورشید محافظت میکنند.اگر قصد استفاده از مواد محافظت کننده چوب را دارید موادی استفاده کنید که تأثیر منفی بر روی گیاه نداشته باشد.اصولاً چوبهای درختانی همانند سرو و سدر در برابر پوسیدگی مقاومت خوبی دارند. گلدانی که شما انتخاب می کنید، می تواند روی سرعت خشک شدن خاک، رشد صحیح گیاه و سالم بودن ریشه ها اثر داشته باشد.

لعاب دار: این نوع تنوع زیادی دارد و در طرح ها و رنگ های بسیاری در بازار موجود هستند و در مقایسه با گلدان های بدون لعاب قیمت بیشتری دارند. گلدانهای ارگانیک از مواد موجود در طبیعت همانند فیبر چوب، انواع پیت، کوکوپیت و الیاف نارگیل ساخته شدهاند.این گلدانها خشک هستند و برای مدت طولانی میتوان آنان را انبار کرد اما به محض مرطوب شدن و قرار گرفتن در خاک توسط عوامل زنده خاک همانند انواع باکتریهای مفید خاک تجزیه شده و مصرف میشوند بنابراین زمانی که گیاهان را در این نوع گلدان میکارید و قصد انتقال گیاه را به خاک اصلی دارید نیازی به بیرون آوردن گیاه از این گلدانها نیست و با همان گلدان میتوان به خاک منتقل کرد همچنین ثابت شده است که ریشه گیاهان اصولاً در چنین گلدانهایی در مقایسه با گلدانهای پلاستیکی بهتر و عمیقتر رشد میکنند.

اصولاً گلدانهای کم عمق بسیار زودتر از سایر گلدانها آب را از دست میدهند و خشک میشوند و مناسب گیاهان گوشتی همانند کاکتوسها هستند که لازم است بین دو نوبت آبیاری خاک گلدان خشک شود و در برابر خشکی خاک نیز مقاومت خوبی از خود نشان میدهند. همچنین این گلدانها گرما را به مدت طولانیتری در خود نگه میدارند و نسبت به گلدانهای پلاستیکی دیرتر خشک میشوند و این مسئله میتواند به ریشههای گیاه آسیب برساند.گلدانهای سرامیکی لعابدار رطوبت را بهتر از گلدانهای سفالی نگهداری میکنند و تا حد زیادی همانند گلدانهای پلاستیکی از این نظر عمل میکنند از گلدانهای سرامیکی بیشتر برای بنسای استفاده میشود.

عیب گلدانهای سفالی سنگین بودن گلدان و احتمال شکستن آن حین جابجایی است البته در مورد گیاهان که برگسار انبوه و سنگین دارند سنگینی وزن گلدان مانع واژگونی میشود. گلدانهای تولید شده در مهیار پلاست ابعاد بسیار بزرگی دارند و برای قرار دادن گیاهان قطور بسیار مناسب هستند. گلدان هایی که این سوراخ را ندارند، آب را در کف خود جمع می کنند و باعث پوسیدگی ریشه می شوند که قطعاً برای گیاه مرگ آور است و دیگر نمی توان کاری برایش کرد. ولی در مقابل، گلدانهای پلاستیکی به خوبی میتوانند آب، خاک و کود را در داخل خود نگه دارند و از طریق سوراخهای ریز تعبیه شده در انتهای گلدان، آبهای اضافی را از خود خارج کرده و از پوسیدگی گیاهان جلوگیری میکند.

دیدگاهتان را بنویسید