عجیب و غریب ترین اسم های ایرانی: از گرگ آقا تا مشکی جان!

نام لیلا ریشه عربی و فارسی داشته و به معنی شب بسیار تاریک است. دنیا اگرچه به ندرت در دنیای غرب استفاده میشود اما بسیار زیبا به نظر میرسد. ریحانا یکی از ستارههای موسیقی هالیوود بوده که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. دنیا ریشه عربی – فارسی دارد به معنای تمام هستی،کیهان و گیتی است. این نام در افسانههای باستانی ایرانیان آمده اما ریشههای آن را به زبان عربی و ترکی هم ارتباط میدهند. این اسم ریشه عربی داشته و به معنی رانده شده از آتش میباشد. این نام ریشه عبری، انگلیسی و یونانی دارد. لیلا توسط شاعری به نام بایرون برای دختر ده ساله ترک استفاده شد و شهرت بیشتری پیدا کرد.

این نام نوعی هجی از داریاست، در حالی که در ایران به عنوان دریا مورد استفاده قرار میگیرد. مریم در ایران نام یک گل است که حتی از نسخه خارجی خود یعنی مریام هم سبقت میگیرد. معنی سینا: به معنی دانشمند است که در ایران باستان خانواده های دانشمند را سئنا می گفتند- سوراخ کننده- شبه جزیره ایست کوهستانی در شمال شرقی مصر .

متین جایگزین منحصر به فردی برای متیو بوده که نامی محبوب در کشور های غربی می باشد. نام فارسی به عنوان اولین مرجع اسم های ایرانی دخترانه و پسرانه، در دهه اخیر تلاش زیادی در گردآوری و معرفی نام های ایرانی دختر و پسر به ایرانیان داشته است تا فارسی زبانان و ایرانیان انتخاب اسم مناسب تری برای فرزند دختر یا پسر خود داشته باشند.

این نام برای اولین بار توسط محقق تمدن شناس به نام اریک کلپتون به دنیای غرب وارد شد و توانست شهرت جهانی پیدا کند. این اسم در افسانههای ایرانی آمده و یکی از شخصیتهای باستانی شاهنامه است. سامیار ریشه فارسی دارد و ارسلان ریشه ترکی – فارسی دارد و هر دو نام اصیل ایرانی محسوب می شوند. نام ملودی از ریشه یونانی و به معنی آواز است. با افتخار می توان از این اسم دختر بین المللی ایرانی یاد کرد. این نام پسرانه توجه والدین را جلب کرده و عظمت دریای خزر را در ذهن تداعی میکند.

دیدگاهتان را بنویسید