راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی|(اسفند 1400)|آموزش گردشگری ارسباران

تجربه نقش مهمی در این شغل دارد و چنانچه راهنمای گردشگری، تجربه و سرمایه لازم را داشته باشد، میتواند آژانس مسافرتی و گردشگری خود را باز کند. همانطور که گفته شد راهنمای تور می تواند در آژانس های مسافرتی و گردشگری، موسسات گردشگری، هتل و متل ها استخدام شود. او میگوید: «بعد از ۹ ماه حضور در کلاسهای راهنمایان گردشگری، در آزمون جامع که اسفند همان سال برگزار شد، شرکت کردم. راهنما در برخی از ایام سال مثل تابستان و ایام تعطیل حجم کاری بیشتری دارد و او در زمان سفر باید همیشه در دسترس باشد گاهی از صبح تا آخر شب باید فعالیت کنند.

برای این منظور علاوه بر تکمیل فرمهای مربوطه و طی مرحلهی گزینش، باید گواهی عدم سوءپیشینه و گواهی عدم اعتیاد را از مراجع ذیصلاح دریافت کنند. ما این مراحل را به صورت فشرده و مختصر توضیح دادیم و هدفمان هم این بود که نشان دهیم که برای دریافت کارت راهنمای گردشگری چه مراحلی باید طی شوند. برای تبدیل شدن به یک راهنمای گردشگری عالی باید اطلاعات خود را در مورد سبک های معماری، نکات جالب تاریخی و بهترین مکان های برای خوردن و آشامیدن و مهمانی کردن افزایش دهید. مهندس ضرغامی با بیان اینکه پایتخت برای تهرانیها و هم برای سایر استانها یکی از بهترین و متنوعترین سوژههای گردشگری است که کمتر به آن توجه شده افزود: مردم برای گردشگری به نقاط مختلف کشور سفر میکنند، اما من به آنها توصیه میکنم برای گردشگری تهران را نیز انتخاب کنند؛ تهران شهری دیدنی ست و حتی شمار زیادی از پایتخت نشینان، بسیاری از نقاط دیدنی و جاذبههای تاریخی و فرهنگی تهران را نمیشناسند و این یک خلا مهم در حوزه گردشگری است.

خیلی زود تبدیل به یک متخصص در ستون های طرح رومی، عادت های غذایی سنتی در کشورهای مختلف و نکات جذاب تاریخی خواهید شد. برای وارد شدن به این شغل داشتن مدرک تحصیلی لازم نیست و افراد می توانند با گذراندن دوره های مختلف در آموزشگاه ها مهارت های لازم را کسب کنند. راهنمای گردشگری باید اطلاعات کامل درباره میراث طبیعی و فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی هر منطقه و همینطور درک خاصی از آدابورسوم و مقررات مرتبط با این منطقهها داشته باشد و بتواند باقدرت بیانش این اطلاعات را برای گردشگران توضیح دهد و در شرایط مختلف آنها را راهنمایی کند و اگر در سفر اطلاعاتی نیاز داشتند در اختیار آنها قرار دهد.

اما اگر موفق شوید کار را به دست بیاورید، بدون شک بهترین راه برای سفر دور دنیا و درآمد زایی حین سفر است. در زیر به ۸ دلیل برای اینکه انتخاب شغل راهنمای گردشگری بهترین راه برای سفر در حین کسب درآمد است، می پردازیم. یک راهنمای گردشگری حرفه ای و دوره دیده برنامه های سفر گوناگونی برای شرکت گردشگری که برای آن کار می کند خواهد داشت. پس شروع به جمع آوری تجربه ها کنید چون به زودی تبدیل به یک مسافر حرفه ای تمام وقت خواهید شد!

دیدگاهتان را بنویسید