تجربیاتی در مورد انتخاب گلدان – حیاط

آیا نباید موارد مهمی مثل نوع گیاه، مکانی که قرار است در آن قرار گیرد و حتی آب و هوای شهری که در آن زندگی میکنیم رو در نظر بگیریم؟ این نوع از گلدانها معمولاً مصرف خانگی ندارند و در طراحیهای فضای شهر یا پارکها مورد استفاده قرار میگیرند، این گلدانها وزن زیادی دارند و در برابر تغییرات دمایی مقاوم هستند و تا حد زیادی از ریشه گیاهان در برابر این مسئله محافظت میکنند اما از آنجا که در ساخت گلدانهای سیمانی آهک بکار میرود این مسئله میتواند در رشد گیاه داخل ان تأثیر منفی بگذارد بنابراین اگر قصد استفاده از این گلدانها را دارید قبل از کاشت گیاه داخل آن چندین مرتبه به شکل کامل این گلدانها را با آب شستشو دهید تا جایی که امکان دارد آهک آن شسته شود.

رنگهای به کار رفته در این گلدانها بسیار طبیعی هستند و هیچ آسیبی به گیاهان وارد نخواهند کرد. و به خوبی میتوانید این گلدانها را ضدعفونی کنید. ولی آیا واقعا این طور هست؟ اولین مساله مهم مکانی هست که گیاه را در آن قرار میدهیم که میتواند به عنوان مثال داخل ساختمان یا بیرون ساختمان در محیط سایه، سایه آفتاب یا آفتاب کامل باشد. برعکس این مساله رو در نواحی معتدل، بارانی و سردسیر که تابش آفتاب کمتر هست و یا گلدان در سایه کامل قرار دارد و میزان تبخیر هم به همان نسبت بسیار کمتر میشود، شاهد هستیم. گلدان بتنی هم مانند نوع فلزی جزو طرحهای پرفروش سالهای اخیر بوده که با طراحی ساده و چشمنواز برای طرفداران سبک مینیمالیسم جذاب است.

البته انواع دیگری از گلدان نظیر گلدانهای فلزی، چوبی، سنگی و بتونی هم موجود هستند ولی شاید گستردگی و کاربرد دو مورد قبل رو نداشته باشند. پس برای چنین گیاهانی گلدان پلاستیکی بر انواع گلدانهای سفالی دارای ارجحیت است. از مزایای دیگر گلدانهای پلاستیکی قیمت ارزان آنهاست. از مزایای دیگر این جنس از گلدان محکم بودن و انعطافپذیری آنها است. ولی گلدانهای سفالی به علت ماهیت معدنی و ترکیباتی که در خودشون دارند، میتوانند به این مساله سرعت ببخشند. بنابراین برای گیاهی مثل دراسینا کامپکت که به خاک اسیدی احتیاج داره، این مساله میتواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. برخی از گیاهان خاکهای قلیایی را به اسیدی ترجیح میدهند و برخی برعکس اینطور نیستند.

و خاک حالت اسیدی خودش رو به مرور از دست میدهد. حتما پس از گذشت مدتی از نگهداری یک گلدان متوجه ایجاد شوره یا ترکیبات نمکی بر روی سطح خاک گلدان شدهاید. شوره زدن خود گلدانهای سرامیکی به خوبی گویای این مساله است. دومین مساله که حتما باید در نظر بگیریم نوع گیاه است. اگر گرمای شدید اکثر شهرهای کشورمون در فصل تابستان رو در نظر بگیریم و فرض کنیم که گیاه ما به مدت طولانی در آفتاب کامل قرار میگیره، با توجه به تبخیر سریع آب از گلدانهای سفالی این احتمال وجود دارد که گیاه شدیدا دچار تشنگی و آسیب شود و یا نیاز پیدا کند که دفعات آبیاری روزانه را افزایش بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید