آموزشگاه کامپیوتر و حسابداری آریا تهران

متقاضیان کارت راهنمای گردشگری پس از قبولی در مصاحبه، باید مدارکی شامل تصویر کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی، آخرین مدرک تحصیلی، کارت پایان خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل، گواهی پایان دوره آموزشی، فرم تکمیل شده تقاضای صدور کارت و… محدودیت در صدور کارت تنها بخش کوچکی از مشکلاتی است که متقاضیان دریافت مجوز رسمی فعالیت در زمینه تورگردانی با آن دست و پنجه نرم میکنند. استعلام حراست به صورت مصاحبهای است و متقاضی باید به بخش حراست سازمان میراث فرهنگی مراجعه کند. این متقاضی دریافت کارت راهنمای گردشگری دریافت معرفینامه برای اخذ گواهی عدم سو پیشینه و اعتیاد و حراست میراث فرهنگی را از دیگر مراحلی میداند که به گفته او فرسایشی و زمانبر است و متقاضی باید با پیگیری از نتیجه آنها مطلع شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، سفر یکی از لذت بخشترین سرگرمیهای امروز در جهان به شمار می رود. راهنما در برخی از ایام سال مثل تابستان و ایام تعطیل حجم کاری بیشتری دارد و او در زمان سفر باید همیشه در دسترس باشد گاهی از صبح تا آخر شب باید فعالیت کنند.

تردیدی نیست که این متقاضی تنها کسی نیست که سه سال از عمر خود را صرف تلاش برای گرفتن یک مجوز در صنعت گردشگری کشور میکند. او میگوید: «بعد از ۹ ماه حضور در کلاسهای راهنمایان گردشگری، در آزمون جامع که اسفند همان سال برگزار شد، شرکت کردم. واقعیت این است که در نمونه کارت راهنمای گردشگری، چنین فرآیندهایی اگر هم استثنا باشد و نادر- که نیست- هیچ منطقی قابل دفاع نیست. برخی راهنمایان گردشگری همیشه در یک مکان توریستی حضور ثابت دارند و این نوع راهنمایان به نام راهنمایان تخصصی موزه ها و جاذبه های گردشگری شناخته می شوند و قطعا توانمندی راهنمای توری که این هفته در پاریس تور اجرا می کند و یک ماه پیش در آفریقای جنوبی را ندارند و همینطور راهنمای توری که در پاریس اجرای تور داشته نمی تواند تمام زیر و بم کاخ گلستان را برای مسافران توضیح دهد.

این کارت به صاحبان آن امکان میدهد با آژانسهای خدمات مسافرتی در اجرای تورهای گردشگری همکاری کنند و به راهبری و هدایت تورها اقدام کنند. راهنمای گردشگری فرهنگی شغلی از حوزه گردشگری است که دارای شایستگی های: تعاریف و مفاهیم پایه میراث فرهنگی، بررسی رابطه فرهنگ و مذهب، بررسی رابطه فرهنگ و اقلیم، استفاده از زبان گویش و ادبیات محلی در گردشگری فرهنگی، کاربرد موسیقی سنتی در گردشگری فرهنگی، بررسی جشن ها و مدیریت آن در فرهنگ، بررسی رابطه فرهنگ و بازیهای محلی، بررسی رابطه فرهنگ و صنایع دستی، بررسی رابطه فرهنگ و غذاهای بومی و محلی، برنامه ریزی و اجرای بسته سفر گردشگری فرهنگی است.

دیدگاهتان را بنویسید